Ознака: клима

Живот

Високите температури ги принудија граѓаните да ги активираат клима-уредите – лекарите со предупредување

Погодностите од користењето на клима-уреди во летните денови на сите им се добро познати. Клима-уредите се единствениот начин брзо и лесно да се разладите од пеколните горештини и да го […]

Занимливости

Собата нека ви мириса како градина: Совршен трик со кој ќе го освежите воздухот со помош на клима уред

Топлите денови не можат да се замислат без клима уред. Тој го разладува приватниот и работниот простор и ви овозможува дневните активности да ви поминат полесно, а сонот навечер ви […]

Живот

Трик со кој ќе го продолжите векот на клима уредот и ќе спречите многу болести

Летото почна, а скоро сите не можат да го замислат денот без клима уред. Иако секојдневно ви го разладуваат денот, многумина се прашуваат колку се опасни микроорганизмите кои ги испуштаат […]

Занимливости

Ќе заштедите – еве како да се разладите без уклучување на клима

Изгледа дека пролетта само прелета и наеднаш ни дојде летотот. Жештините почнаа, а веројатно ќе биде уште полошо.Еве мали трикови кои ќе ви послужат во таквите денови, а ќе ви […]

Издвојуваме

Девет тимови во Скопје ќе се натпреваруваат за награда од 10.000 долари за борба против климатските промени и поттикнување на урбаната отпорност

Овој викенд во Скопје, на климатскиот камп, 9 тимови ќе се натпреваруваат за награда од 10.000 долари за борба против климатските промени и поттикнување на урбаната отпорност. Во април годинава, […]

Занимливости

Рекордно жешка година – дали ги чувствуваме последиците на климатските промени?

Можеби беше пријатно кога во ноември се` уште излегувавме со летна облека. И веројатно беше забавно, но какви последици носат овие промени? Минатогодишното топло време се покажа доста загрижувачко кога НАСА […]

Економија

Бизнис климата во еврозоната подобрена четврти месец по ред

Економската и деловната клима во 17 држави кои го користат еврото е подобрена во февруари, четврти месец по ред, благодарение на зголемените индустриски нарачки, извести во средата Европската комисија.Индексот на […]

Економија

Значително подобрена германската деловна клима во февруари

Германското деловно расположение значително е подобрено во февруари соопшти во петокот германскиот институт Ifo, чиј индекс на деловна клима забележа најголем скок во изминатите две години. Институтот Ifo со седиште […]

Економија

Осетно подобрена бизнис климата во Германија

Очекувањата на германските институционални инвеститори значително се подобрени во февруари, покажа на истражување институтот ZEW, одразувајќи ја довербата за закрепнување на најголемата европска економија од слабоста искажана на крајот на […]