Ознака: коалиција

Македонија

Коалицијата на СДСМ и ДУИ ќе ја предводи владата, Зоран Заев останува премиер

Коалицијата на СДСМ и ДУИ ќе ја предводи владата и во следните четири години, откако лидерите на двете партии Зоран Заев и Али Ахмети денеска ги усогласиле рамковните принципи на соработката. Премиер […]

Вести

СДСМ сака парламентарните избори да се одржат кон средината на јуни

СДСМ сака парламентарните избори да се одржат кон средината на јуни СДСМ сака парламентарните избори да се одржат кон средината на јуни. Ставот на партијата дојде по средбата што лидерот […]

Издвојуваме

Десеткувана коалицијата на Мицковски

Како што може да се забележи од фотографијата која ја објави центарот за комуникации на Мицковски неговата коалиција е десеткувана. Имено, таа коалиција некогаш владееше самоуверено со Македонија и средбите […]

Вести

Коалицијата на „стаклени нозе“: Ако СДСМ го земе секторот здравство, Села ги бара образование, транспорт или труд и социјала

Министерството за здравство се најде на средина меѓу Алијанса за Албанците и СДСМ. Коалициските партнери се без договор кој ќе го добие овој ресор. Канал 5 повикувајќи се на извор […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесоа барање до Државната комисија за спречување на корупција

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ денеска до Државната комисија за спречување на корупција поднесоа барање за мислење по однос на примената на член 8-а став 1 алинеја […]

Вести

Ахмети денес ќе ја донесе својата финална одлука

Демократската Унија за Интеграција, денеска треба да ја донесе својата финална одлука за учество во Владата. Предлог законот за употребата на Албански јазик е главен услов, а двојазични ќе бидат […]

Вести

Сакаат влада со Заев и по цена на платформата- Kрилото од ДУИ за коалиција со СДСМ отстапи од двојазичноста

Предлогот за албанскиот јазик е камен на сопнување меѓу преговарачките тимови на СДСМ и ДУИ за да бидат прифатени гаранциите кои на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ги испратил […]

Вести

Кои се опциите за нова коалиција во Македонија?

Распоредот на силите во Парламентот покажуваат дека клучната улога во составувањето на потребното мнозинство ја има ДУИ. Интергативците свесни за тоа, поставуваат услови, се пазарат и се обидуваат да добијат […]