Ознака: КОВИД19

Свет

НОВ ЦРН БИЛАНС: Бројот на заразани од коронавирус надмина 17 милиони

Бројот на заразани од коронавирус надмина 17 милиони , според последните статистики на “Worldometers”. Попрецисно, досега вкупно заразени од коронавирус се 17,039,592  ширум светот, бројката на починати лица изнесува 666,215 , […]

Магазин

Колку сте точно високи? Верувале или не, но ова исто така влијае на ризикот од инфекција со коронавирусот!

Прекумерната тежината е голем ризик фактор за луѓето заразени со коронавирусот, но научниците сега тврдат дека висината исто така може да ве направи поранливи.  Високите луѓе имаат двојно поголема веројатност […]

Балкан

Во Србија, 426 нови случаи, осум мртви, 205 пациенти на респиратор

Новите 426 новозаразени од коронавирус, осум смртни случаи и зголемувањето на бројот на заразени пациенти на респираторите, е 24 часовниот  биланс на епидемиолошката состојба во Србија за денес. Во изминатите […]

Вести

Во Германија се загрижени од доаѓањето на вториот бран на ковид-19

Поголемиот дел од Германците сè уште немале контакт со новиот коронавирус, според германскиот институт за контрола на болести, врз основа на резултатите од тестовите за антитела во крвта на донаторите. […]

Вести

Детската болница во Козле од денеска ќе прима пациенти со ковид-19

Детската болница во Козле од денеска ќе прима и пациенти заразени со вирусот ковид-19. Како што соопшти вчера Министерството за здравство, ќе има 60 легла за возрасни пациенти и 15 […]

Живот

ДАЛИ Е МОЖНО? МАЖИ СО ПОВЕЌЕ ТЕСТОСТЕРОН имаат поголеми шанси да се заразат од КОВИД19?

Ќелавите мажи може да бидат изложени на поголем ризик да имаат потешки симптоми од Ковид-19, покажуваат новите докази. Врската е толку силна што некои истражувачи сугерираат дека ќелавоста треба да […]