Ознака: колачиња

Кулинарство

Стар рецепт без капка масло за младенци кои постат : Колачиња за долг, среќен и сладок брак

Младенците, а домаќинката треба да направи колачи прелиени со мед, кои симболизираат долг, среќен и хармоничен брак. Ви го претставуваме старомодниот рецепт за младенци, без капка масло. Состојки: 600 гр […]

Кулинарство

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Овесот има висока содржина на липиди, есенцијални масни киселини, и поволен аминокиселински состав на протеините. Стандардни производи на млинското преработување на овесот се овесните снегулки и овесното брашно, кои може […]

Кулинарство

Вкусни колачиња кои ќе направат да се чувствувате како во Португалија

Ако ја посетите Португалија, тешко е да ги избегнете овие кремасти колачиња Pasteis de nata кои се јадат во текот на денот, како појадок, ужина или десерт. Првпат ги направиле […]