Ознака: колачиња

Кулинарство

Рецепт за празнични колачиња од лешник и карамела

Потребни состојки:100 грама брашно130 грама шеќер50 грама какао110 грама путер1 жолчка2 лажици млеко100 грама грубо сечкани печени лешници1 белкаЗа фил:100 грама лешник-карамела1 лажица млеко50 грама чоколадо Начин на подготовка:Ставете ги […]

Кулинарство

Колачиња со Nutella готови за две минути

За подготовка на овој рецепт за чоколадни колачиња потребни се само четири состојки како банана, Nutella, сецкани лешници и овесно брашно.Рецептот е објавен од нутриционист на Instagram, колачињата не содржат […]

Кулинарство

Стар рецепт без капка масло за младенци кои постат : Колачиња за долг, среќен и сладок брак

Младенците, а домаќинката треба да направи колачи прелиени со мед, кои симболизираат долг, среќен и хармоничен брак. Ви го претставуваме старомодниот рецепт за младенци, без капка масло. Состојки: 600 гр […]

Кулинарство

Колачиња со путер од кикирики и чоколадо

Спој на повеќе вкусови кои одлично се вклопуваат заедно. Путерот од кикирики оди супер со чоколадо, а со овесното брашно се добива преубава текстура на колачињата. Потребни состојки: 80 г […]

Кулинарство

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Овесот има висока содржина на липиди, есенцијални масни киселини, и поволен аминокиселински состав на протеините. Стандардни производи на млинското преработување на овесот се овесните снегулки и овесното брашно, кои може […]

Кулинарство

Вкусни колачиња кои ќе направат да се чувствувате како во Португалија

Ако ја посетите Португалија, тешко е да ги избегнете овие кремасти колачиња Pasteis de nata кои се јадат во текот на денот, како појадок, ужина или десерт. Првпат ги направиле […]

Кулинарство

Рецепт за вкусни колачиња со вкус на мента и кокос

Основата за овие колачиња од мента е кокосови струготини и тој е совршен затоа што е богат, преполн со растителни влакна и постигнува конзистентност како тесто кога се меша во […]