Ознака: Колачи

Кулинарство

Заборавете на печење колачи во рерна! Одлучете се за брзи плазма топчиња

За време на жешките летни денови, она што воопшто не ни треба е долготрајна и макотрпна подготовка на јадења, а особено на слатки. Не треба ни да зборуваме за користење […]

Кулинарство

Првите јагоди веќе стигнаа на пазарите: Искористете ги во рецепт за семифредо со бисквити кој ќе го обожуваат и децата и возрасните!

Сезоната на јагоди полека започнува, а токму ова вкусно и здраво овошје е sвезда на многу десерти поради кои едвај ги чекавме потоплите денови. Доколку барате малку поинаков десерт за […]

Кулинарство

Омилен десерт од детството: Кокосови коцки со мармалад

Коцки со освежителен мармалад, потопени во чоколадо, па извалкани во кокос – има ли нешто подобро? Дали како мали сте јаделе чоколадни коцки со мармалад, извалкани во кокос? Многумина ги […]

Кулинарство

Како да не фрлате храна: Совети со кои вашите колачиња ќе останат свежи до Нова година

По прославата на некој именден или слава, многумина честопати остануваат со големи количини неизедени слатки. Ако сакате да зачувате неколку бисквити и колачиња и да го продолжите нивниот рок на […]

Кулинарство

Колачи со темно чоколадо, богати со влакна, здрави масти & БЕЗ глутен

Секогаш има простор за колаче, особено ако состојките се брашно од бадем, здраво кокосово масло, минимално обработен шеќер и мноооогу хранливи материи и се разбира…темно чоколадо. Секогаш се обидуваме да […]

Кулинарство

Новогодишни ѕвездички со цимет

Декоративни новогодишни колачиња кои ќе ве освојат со својот изглед и со миризбата. Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Zimtsterne, се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – […]