Ознака: колумни

Колумни

КОЈ ЗАБ НАЈМНОГУ ЈА БОЛИ ШЕФИЦАТА ЈАНЕВА?

Ако внимателно ја следевте денешната прес-конференција на СЈО сигурно забележавте дека истата не се разликуваше многу од претходните холивудски перформанси на „нашите“ три грации-ловџики на „криминалот“ и на „корупцијата“ во […]

Колумни

Сдсмовците допрва ги очекуваат разочарувања

Овие десетина дена се добар контраст, добра споредба за разликата во дневниот ред и преокупациите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.Груевски и министрите од ВМРО-ДПМНЕ ги довршуваат или започнуваат проектите на кои […]

Колумни

Тиранска платформа, декларација, програма, документ на албанските партии од Македонија

Повеќе од пет месеци се прашуваме што е тоа Тиранска платформа. Некако не’ затече на Божиќ, кога навистина не бевме подготвени. Башка тогаш да му било роденден на Еди Рама. […]

Колумни

ЗА ТИРАНИТЕ И ВАЛKАНИЦИТЕ: Талат е нивниот вазал во Македонија

Маршот на божемните колонијални тирани продолжува. Притоа, се разбира, мислам на амбасадорите на САД и на ЕУ кои работат прекувремено за да го „признаат“ т.н. „спикер“ на македонскиот парламент, Талат […]

Колумни

СЕКОГАШ БЕШЕ ИЛИРИДА

Ако човекот е комплексно суштество, за да добиеш Македонец од него – помножи ја комплексноста со три. Ајде без ракавици, Македонецот е чудно суштество. Кај него секоја емоција е помножена […]

Колумни

ДЕСЕТ СЕКУНДИ ЗА СУДИЈА

Пред некој ден случајно налетав на една новинарска статија стара веќе цели три години врзана за судството. Ми го привлече вниманието поради изјавата на Владо Поповски, политичар што имал важна […]

Колумни

За балканскиот мегаетникум во кабинетот на Талат Џафери

Денес, драги мои читатели, како што вели големиот Македонец Ефтим Kлетников, требаше да пишувам за необјективноста на еден електронски медиум. Тој медиум на крајно тенденциозен начин, веќе подолго време известува […]