Ознака: колумни

Колумни

Злобници

…„И така оној јадник несвесен за својата целосна паднатост, телесна и духовна, кој глуми борец за правата на ЛГБТ заедницата, во својата борба за „студентски права“, со демонски неартикулирани крици […]

Колумни

Лавови, статуи и слобода

…„Се чини дека нашите левичарски, прогресивни пријатели денес, насекаде во светот, решиле да си ја продадат сопствената душа за нешто друго; обично пари, често и моќ. Тие би претпочитале „неуките […]

Колумни

РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ОДМОР

Лето 2016. Јули. Скопје. Прва асоцијација што ми доаѓа е хаштагот #НеСеДише, штета што ја нема повеќе таа апликацијата од зимоска кога моите драги сограѓани „се бореа за воздух“. Дрва […]

Колумни

Ако институциите толерираат, народот ќе се справи со платеничката орда

„ Уште повеќе, имаат ли воопшто право да зборуваат во име на народот? Ако е така, тогаш сосема легитимно право има и Енрике Иглесијас да се вклучи во преговорите во […]

Колумни

Заев нема да го признае референдумот, ќе им пушта бомби на Британците

„Се личи на тоа дека референдумот не беше кредибилен. Пред се изборната атмосфера во која имаше и убиство. Потоа, неизбалансираноста на медиумите. Повеќето од таблоидите кои би требало да се […]

Колумни

ДЕНОТ Д[но]

Беше понеделник, 20-ти јуни, лето господово 2016, нешто малку по 22 часот. Скопје гледаше европско по кафулиња. Македонија имаше привилегија да добие концерт на А листер, Енрике Иглесијас ја забавуваше […]