Ознака: КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Вести

Граѓаните да не се собираат за престојните празници, апелира Комисијата

Од петок, 18 декември до 21 јануари, угостителските објекти ќе бидат отворени до 18 часот. Вака препорачува комисијата за заразни болести. Комисијата на денешната седница исто така побара граѓаните да […]

Вести

Се размислува за нова вонредна состојба и полициски час- Комисијата за заразни болести ги става сите опции на маса

Комисијата за заразни болести ја разгледува можноста за прогласување нова вонредна состојба и воведување полициски час,вели Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје – Скопје и член на Комисијата […]

Вести

Комисија за заразни болести: „Мерки мора да има вака работата не оди“ – седницата закажана за утре

Видеата кои ги видовме на социјалните мрежи од забавите организирани во неколку локали низ земјата како и непочитувањето на мерките во истите тие објекти, но и зголемувањето на бројката на […]

Вести

Бремените жени продолжуваат да ги користат мерките донесени од Владата

Владата ја информира јавноста дека на вчерашната 4-та седница врз основа на заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесе соодветни одлуки меѓу кои, за враќање на работа и на редовно […]

Вести

На третата седница на Владата: Усвоени предлозите на Комисијата за заразни болести за враќање на работа на хронично болните и усвоен предлогот за бремените жени

На вчерашната седница(09.09) Владата ги усвои предлозите на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство и тоа: Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа […]

Вести

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која […]

Вести

Комисијата ќе предложи полициски час во критичните подрачја – еве во колку часот ќе започнува

Комисијата за заразни болести ќе предложи продолжување на полицискиот час во критичните региони со голем број активни случаи на КОВИД-19. Се дознава дека според предлогот мерката ќе биде во сила […]

Вести

Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час Неофицијално на состанокот е од лучено од 1 јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час да се укине. Сеуште […]