Ознака: комити

Издвојуваме Историја

Битката на Ножот! – највеличествената страница на македонската историја по Илинденското востание

Битката на Ножот! – највеличествената страница на македонската историја по Илинденското востание. Педесет и четири Македонци ја испишаа највеличествената страница на македонската историја по Илинденското востание, саможртвувајќи се на каменестиот […]

Историја

Жестоки борби со грчките андарти во Ениџевардарско и Воденско

„Борбата со андартите стана уште пожестока. Во Воденско, Ениџевардарско и Берско “Христовите војници” ги напаѓаа жестоко (македонските – н.з.) и влашки села и убиваа по нивите и патиштата невооружени луѓе. […]

Вести

Комити: Грчката тајна полиција ги малтрераше нашите членови по вчерашниот собир во Овчарани,Леринскo

Комити Запад навивачите на Вардар и познати како големи патриоти на својата официјална страница излегоа со следната информација: Мили и немили настани на вчерашниот собир во Овчарани, Леринско. Како и во […]

Вести

ФОТО: Комити му порачаа на Заев: Непожелен си на македонски натпревари!

Не стивнуваат реакциите и осудите за лидерот на СДСМ Зоран Заев по објавената фотографија на социјалните мрежи од натпреварот каде Шкендија беше домаќин на Арената „Филип Втори Македонија“, пишува Журнал.Имено, […]

Вести

Комитите на помош во Стајковци

Жестоки на трибини, вредни на терен. Навивачката група Комити неуморно работи на расчистување на куќите на најкритичните точки во Стајковци.За навивачите нема одмор се додека целиот отпад не се извади […]

Вести

ФОТО: Комитите од Овче Поле тргнаа кон Крушево

Пред поголем број на граѓани во селото Немањици се одржа традиционалното свечено претставување на Овчеполските Илинденци кои како коњаници ќе патуваат за Крушево.Пред многубројните граѓани и градоначалникот Зоран Тасев, во […]

Вести

Комитите се фотографираат пред кама и пиштол, а не на места каде што гинат патриотите

На интернет утрово се појави фотографија на која командирот на крушевската полиција Благојче Димшоски бакнува кама и револвер, веројатно при посетата на некој музеј.„Се колнам во Бога, во верата и […]

Македонски фудбал

НАВИВАЧКИ СПЕКТАКЛ:Нема забрана од ФФМ, Комити ќе гостуваат во Битола

Уште кратко време остана до почетокот на пролетниот дел од првенството. Во фокусот на вниманието е „дербито“ помеѓу Пелистер и Вардар, овој меч првенствено беше прогласен како меч од „висок […]