Ознака: компјутер

Вести

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

Министерството за образование и наука веќе ги информира директорите на основните и средните училишта за тоа какви компјутери, со каква минимална конфигурација се потребни за работа на Националната платформа за […]

Технологија

Најбрзиот суперкомпјутер идентификувал хемикалии кои можат да го запрат коронавирусот (ВИДЕО)

Новиот коронавирус им постави предизвик на научниците ширум светот, а брзината со која што се шири диктира на тоа дека и тие треба да убрзаат во процесот на создавање вакцина […]

Живот

Преку глава ви е од непрестано гледање во компјутер? Еве што ефикасно помага

Се повеќе луѓе премногу време поминуваат пред компјутер. Ако сте во таква ситуација правете чести паузи и гледајте во билки. Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три […]

Вести

Што чувал Бин Ладен во својот компјутер?

Што чувал во својот компјутер најбараниот терорист на светот кого безбедносните служби го бараа цела деценија и кој е одговорен за бројни напади ширум светот? На големо изненадување во неговиот […]

Технологија

Ова копче на тастатурата е практично, а РЕТКО се користи: „Добро што пријател ми ги отвори очите!“

Малку луѓе знаат за што служи копчето Win на тастатурата. Но, неговата употреба може значително да ви ја олесни секојдневната работа на компјутерот. Во комбинација со други копчиња Win прави […]

Занимливости

Дали знаевте дека старите игри на компјутер имале тајна задача? Денес откриваме каква…

Игрите кои Мајкрософт ги нудеше на Виндоус, како што се „Солитер“ и „Фри Сел“ и „Мајнсвипер“ не се нашле таму случајно. Всушност, тие биле наменети за луѓето што побрзо да […]

Контроверзни фајлови

Античкиот компјутер Антикитера можеби ја предвидува иднината

Антикитера механизмот, познат и како „првиот компјутер во светот“, e откриен 1901 година во водите на Грција, во остатоците на еден брод натоварен со богатство.Научниците дојдоа до нови сознанија поврзани […]