Ознака: кореја

Историја

Како МиГ-15 ја запре американската надмоќ на небото

Супериорноста на исклучителниот ловец МиГ-15 беше еден од клучните фактори кои доведоа до водството на руските пилоти во воздушната војна над Кореја. Военото воздухопловство на САД во септември 1950 година […]

Видео

Видео: Како би изгледал нуклеарниот напад на Северна Кореја

Аналитичарите зборуваат како би се одвивал евентуалниот напад од Северна Кореја, најпрво би одел на одбранбените постојки на Јужна Кореја, по што со подморници би биле истоварени десантни трупи на […]

Вести

Ким Јонг Ун ја повика војската да се подготви за војна

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја повика војската да биде максимално подготвена за војна, додека севернокорејскиот печат пренесува дека Пјонгјанг го прогласил за неважечки договорот за примирје со којшто во […]