Ознака: корисно

Нега и убавина

Лубеница наместо лекови: Ова се сите неверојатни лековити својства на лубеницата!

Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата е исклучителен симбол за здравје. Лубеницата изобилува со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а поради обилувањето со витамин Ц и […]

Живот

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат. Намалуваат надуеност со влакната кои ги имаат во себе. Содржат доста калиум и намалуваат отоци. Ја подмладуваат кожата и делуваат […]

Живот

Лебот не предизикува надуеност и дебелеење, а без него го лишувате телото од еден важен витамин

Лебот со текот на годините стана синоним за дебелина, па затоа многумина кои сакаат да ја задржат витката линија го избегнуваат. Но, експертите велат дека избегнувањето на лебот не е […]

Живот

Го купувате за дома, но ретко го користите: Не сте свесни колку е корисен сенфот и за што може да ви помогне

Освен во кујната, сенфот може да го користите и на друг начин. Сенфот ја намалува температурата, ја ублажува главоболката и помага при отежнато голтање. Овој вкусен зачин се прави од […]

Занимливости

Не ја фрлајте водата во која варите јајца, ќе ви биде од помош за нешто важно во домот

Можеби не сте го знаеле, но се работи за одличен трик благодарение на кој ќе ја подобрите грижата за собните цвеќиња. Следниот пат кога ќе варите јајца, не ја фрлајте […]