Ознака: користење

Љубов и секс

Младите масовно не користат кондом

Младите се свесни дека треба да користат кондом секој пат, но кога моментот ќе настапи, ова правило премногу често се игнорираат. Двегодишното глобално истражување на Durex докажува дека многу млади […]

Нега и убавина

Овие трикови сигурно не сте ги знаеле: За што можете да го користите шампонот освен за миење на косата?

Примарната функција на шампонот е за одржување хигиена на косата и темето на главата. Меѓутоа, постојат и некои негови скриени функции за кои сигурно не сте знаеле. Иако постојат мал […]

Живот

Речиси никој не ја користи за тоа: Знаете ли за што служи фиоката под рерната на вашиот шпорет?

Најверојатно и вие спаѓате во онаа група луѓе кои во фиоката под рерната на шпоретот чуваат алуминиумска фолија, капаци, калапи за слатки, пластични кутии и слично. Без оглед на тоа […]

Нега и убавина

Како да знаете дали кремот за сончање не е веќе употреблив?

Колку повеќе кожата е изложена на сонце, толку поголема заштита ви е потребна, но не заборавајте дека не е доволно да нанесувате крем со заштитен фактор само наутро пред да […]

Живот

Еве како правилно се поставува маската за навистина да заштити од вируси

Маските се еден од најчесто употребуваните предмети за заштита за време на вируси. За жал, кај нас истите почесто ги употребуваат здравите, а не болните луѓе. Денес споделуваме златен совет […]

Занимливости

Цел живот погрешно ги користиме ќесите за мраз – еве како всушност се употребуваат тие

На социјалната мрежа Твитер се појави едно видео на кое девојка открива како правилно се користи ќеса за мраз. На снимката која го обиколи интернетот е прикажана едноставна метода со […]

Нега и убавина

Бебешката пудра има чудотворни моќи: Нема да верувате во кои ситуации ќе ви помогне

Чудотворните моќи на бебешката пудра ќе ве остават без зборови. Обичната бебешка пудра може да се користи во различни ситуации. Ослободете се од мравките во домот Ронките привлекуваат мравки и […]

Технологија

Користењето Твитер те Прави Глуп! Извинете Твитерџии ама Научна Студија го Тврди Ова!

Шегата настрана, и Твитер и ФБ се направени со цел затупувување и контрола на масите. Сега кога им избега од контрола и се сврте против нив сведоци сме на панични […]

Технологија

Безжичните слушалки можат да предизвикаат рак

Опасно за здравјето се смета се што користи електромагнетска енергија на бранови од различен тип. “Bluetooth” функционира на еден облик кој вклучува радиобранови со ниска сила. Светската здравствена организација и […]

Нега и убавина

Дали вашето дете користи премногу паста за заби и зошто е тоа лошо за него?

Дали користите исто толку паста за заби колку и на рекламите? Дали ја нанесувате пастата врз целата четка? Ако одговорот е да, најверојатно само ја трошите пастата залудно. Но доколку […]

Живот

14 начини на кои можете да ги искористите презреаните банани

Бананите имаат 105 калории, 12% од дневниот препорачан внес на калиум, 17% од препорачаниот внес на витамин Ц и 12% од потребните хранливи влакна. Иако се одлична ужина, бананите се […]