Ознака: коронавируc

Балкан

Црн ден за Загреб од почетокот на пандемијата: Короната потврдена кај 705 луѓе за еден ден

Главниот град собори уште еден рекорд. Денес има 705 нови случаи на инфекција со коронавирус во Загреб, а над 1.900 лица биле тестирани. Хрватска и вчера го собори рекордот на национално […]

Свет

Неверојатни бројки: Дури 83.347 нови заразени случаи во Индија, починати над 1.000 за еден ден

Во Индија денес, по вчерашниот пад, повторно е регистрирано зголемување на бројот на новозаразени, бидејќи биле потврдени 83.347 нови случаи.  Починати се 1.085 лица, соопшти Министерството за здравство, пренесува Ројтерс.  […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 56 -Куманово 16 -Штип 8 -Прилеп 7 -Тетово 10 -Струга 6 -Велес […]

Вести

Коронавирусот однесе 2 млади жртви на возраст од 23 и 29 години

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани девет починати од ковид-19 во земјава. Меѓу нив се и двајца пациенти од Скопје и Струмица на возраст од 23 и 29 години. Другите починати се од Крива Паланка (52), двајца […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19, починати се дури 9 лица

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово 6 -Штип 4 -Прилеп 5 -Тетово 7 -Струга 3 -Велес […]

Свет

Застрашувачки бројки од САД: 35.549 нови случаи на корона се пријавени за еден ден

Центрите за контрола и превенција на болести на САД  во понеделникот објавија 35.549 нови случаи на коронавирус, како и 510 смртни случаи од ковид-19.  Вкупниот број на пациенти во Соединетите […]

Балкан

Повторно, зголемување на бројот на пациенти во Србија: Вирусот потврден кај 92 лица, еден пациент почина во последните 24 часа

Во последните 24 часа коронавирусот е потврден кај 92 лица во Србија.  Во истиот период, починало 1 лице. Беа тестирани 9.507 лица сомнителни на овој вирус. 45 од нив се […]