Ознака: коронавируc

Свет

Неверојатни бројки: Дури 83.347 нови заразени случаи во Индија, починати над 1.000 за еден ден

Во Индија денес, по вчерашниот пад, повторно е регистрирано зголемување на бројот на новозаразени, бидејќи биле потврдени 83.347 нови случаи.  Починати се 1.085 лица, соопшти Министерството за здравство, пренесува Ројтерс.  […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 56 -Куманово 16 -Штип 8 -Прилеп 7 -Тетово 10 -Струга 6 -Велес […]

Вести

Коронавирусот однесе 2 млади жртви на возраст од 23 и 29 години

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани девет починати од ковид-19 во земјава. Меѓу нив се и двајца пациенти од Скопје и Струмица на возраст од 23 и 29 години. Другите починати се од Крива Паланка (52), двајца […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19, починати се дури 9 лица

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово 6 -Штип 4 -Прилеп 5 -Тетово 7 -Струга 3 -Велес […]

Свет

Застрашувачки бројки од САД: 35.549 нови случаи на корона се пријавени за еден ден

Центрите за контрола и превенција на болести на САД  во понеделникот објавија 35.549 нови случаи на коронавирус, како и 510 смртни случаи од ковид-19.  Вкупниот број на пациенти во Соединетите […]

Балкан

Повторно, зголемување на бројот на пациенти во Србија: Вирусот потврден кај 92 лица, еден пациент почина во последните 24 часа

Во последните 24 часа коронавирусот е потврден кај 92 лица во Србија.  Во истиот период, починало 1 лице. Беа тестирани 9.507 лица сомнителни на овој вирус. 45 од нив се […]

Вести

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40 -Куманово 10 -Штип 3 -Прилеп 12 -Тетово 6 -Струга 4 -Битола […]

Свет

Берлускони пренесен во болница поради коронавирусот

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (83) е хоспитализиран во Милано поради компликации поради инфекција со вирусот корона.  Здравствената состојба на Берлускони не е загрижувачка, ја цитира Ројтерс партијата на Берлускони […]

Свет

Бројот на вкупно заболени во светот од Ковид-19, НАДМИНУВА 25 МИЛИОНИ, а на починатите – 850.000

Според најновите податоци, заклучно со вчера 30.08 бројот на заболени со Ковид-19 во светот надмина 25 милиони, а бројот на починати од почетокот на пандемијата достигна до 850.000 луѓе. САД […]

Свет

Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот: Таа е во критична состојба

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот и е во сериозна состојба, изјави денеска портпаролката на нејзината партија.  Тимошенко (59), кој беше премиер двапати пред нејзиниот пораз на […]

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]