Ознака: коронавируc

Вести

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40 -Куманово 10 -Штип 3 -Прилеп 12 -Тетово 6 -Струга 4 -Битола […]

Свет

Берлускони пренесен во болница поради коронавирусот

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (83) е хоспитализиран во Милано поради компликации поради инфекција со вирусот корона.  Здравствената состојба на Берлускони не е загрижувачка, ја цитира Ројтерс партијата на Берлускони […]

Свет

Бројот на вкупно заболени во светот од Ковид-19, НАДМИНУВА 25 МИЛИОНИ, а на починатите – 850.000

Според најновите податоци, заклучно со вчера 30.08 бројот на заболени со Ковид-19 во светот надмина 25 милиони, а бројот на починати од почетокот на пандемијата достигна до 850.000 луѓе. САД […]

Свет

Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот: Таа е во критична состојба

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот и е во сериозна состојба, изјави денеска портпаролката на нејзината партија.  Тимошенко (59), кој беше премиер двапати пред нејзиниот пораз на […]

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]

Вести Здравје Свет

Светската здравствена организација не гледа оптимистички на вакцината против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денес дека никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на вакцина за спасување на живот против коронавирусот, што зафати десетици […]