Ознака: Кочани

Локална самоуправа

Обука за зајакнување на меѓукултурното разбирање во Кочани

Дводневна обука за формални и неформални начини на соработка меѓу локални здруженија и локални власти се одржа во Кочани. Обуката е дел од проектот „Подобрување на учеството на помалите заедници […]

Вести

Груевски од Кочани: СДСМ со албански радикали договарале полнење на гласачки кутии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и владејачката коалиција „За подобра Македонија“, Никола Груевски од вечерашниот митинг во Кочани обзнани дека последниве денови СДСМ здружувајќи се со некои подземни структури кај албанските радикали […]

Вести

Груевски: СДСМ со години го лажеше народот само за да ги одложи изборите

Се сеќаваме кога СДСМ велеше дека имаме фантомски гласачи, дека без тие чистења на списоците нема да излезат на избори, а сега и ДИК кој е целосно партизиран од нивна […]

Вести

Аксел Фишер: Со идната Влада на чело со Груевски заедно ќе се бориме за доближување на Македонија кон ЕУ и НАТО

Дојдов денеска од Германијa, Берлин за да ги поддржам моите пријатели од ВМРО-ДПМНЕ, носителот на изборната единица 3 Илија Димовски, техничкиот премиер Емил Димитриев, како и водачот на ВМРО-ДПМНЕ Никола […]

Вести

Димовски во Кочани: Заев ветува плата од 30.000 денари, а во време на СДСМ просекот беше 11.000 денари

Оваа Коалиција со која ВМРО-ДПМНЕ настапува е најголемата политичка Коалиција било кога формирана во Македонија. Во оваа коалиција членуваат сите политички партии кои не дозволуваат виткање на кичмата, кои не […]

Вести

Годинава се очекуваат просечни приноси по 5000 килограми ориз од хектар

Поволните временски услови последните десетина дена им одат во прилог на земјоделците од кочанскиот регион кои забрзано ја привршуваат жетвата на оризовата култура. Од насеаните 4.850 ха во регионот од […]