Ознака: Кочани

Вести

Прогласени победниците за најдобра училишна веб страница за учебната 2015- 2016

Победници на државниот натпревар за избор на најдобра веб страница за учебната 2015/2016 година во категорија на основни училишта е „Малина Попиванова“ од Кочани, а во категорија на средни училишта […]

Локална самоуправа

Донација за Детската градинка „Павлина Велјанова“ од Сојузна Република Германија

Градоначалникот на Општина Кочани, Ратко Димитровски го потпиша договорот со Амбасадата на Сојузна Република Германија за реализација на донација за Детската градинка „Павлина Велјанова“.„Станува збор за договор за примање донација […]

Култура

Концерт на Александра Коцевска и Глигор Гелебешев

В среда, на 31 август, со почеток во 19:30 ч. во Музичкото училиште „Ристо Јуруков“ концерт ќе одржи Александра Коцевска, мецосопран, со уметничкиот соработник Глигор Гелебешев.Коцевска и Гелебешев ќе настапат […]

Локална самоуправа

Се реновираат основните училишта и спортски терени во Кочани

Пред почетокот на новата учебна година во неколку основни училишта во Кочани во завршна фаза се активностите за создавање услови за квалитетно изведување на наставата.Во Основното училиште „Никола Карев“ целосно […]

Вести

Пронајдени производи за растенија забранети за употреба кај жител на Кочани

Државниот инспекторат за земјоделство и службени лица на МВР СВР ПС Кочани по добиена дојава изврши надзор кај физичко лице во Кочани, при што беа затекнати и одземени производи за […]

Вести

Кочани помага на настраданите во поплавите што го зафатија Скопје

Во Кочани активностите за донирање на вода, пелени, конзервирана храна и други помагала за настраданите во поплавите во Скопско, продолжија и денеска.Претседавачот на Советот на општина Кочани Јордан Димитров, информира […]

Вести

До крајот на месецов пријавување за субвенции за оризова арпа

До крајот на овој месец оризопроизводителите кои во текот на јули го предале родот на трговците можат да поднесуваат барање за дополнителни субвенции. Потребните документи досега ги поднеле 60-тина земјоделци.Во […]

Локална самоуправа

Швајцарската амбасадорка Сибиле Сутер Тејада во посета на Кочани

Швајцарската амбасадорка Сибиле Сутер Тејада се сретна со градоначалникот на Општина Кочани, Ратко Димитровски. Средбата во Општината беше само дел од низата активности на амбасадорката во регионот, со цел да […]