Ознака: коњаници

Вести

На Гумење: Коњаници се степале со крушевчанец, полицаец пукал во воздух за да ги смири

Пет лица кои дошле во Крушево со коњаницата од скопско Лисиче, ноќеска околу 2 часот се степале со крушевчанец на Гумење. Според пријавата тепачката ја забележал полицаец кој патролирал таму. […]

Македонија

На Илинденскиот марш ќе јаваат дваесет коњаници

На конкурсот за пријавување учесници на традиционалниот Илинденски марш, што оваа година ќе се одржи по 41.пат, под покровителство и финансиска поддршка од Општина Аеродром и Град Скопје се избрани […]

Вести

Тргнаа коњаниците на „Илинденски марш 2018“, Иванов ги испрати

Од Горно Лисиче вечерва тргна традиционалниот коњички марш „Илинденски марш 2018“ што треба да заврши на 2 август во Крушево, каде што треба да се приклучат на прославата на најголемиот […]

Вести

Традицијата се негува: Градоначалникот на Свети Николе ги испрати коњаниците

Градоначалникот на општина Свети Николе Зоран Тасев со предавањето на општинското знаме пред зградата на локалната самоуправа на коњаниците кои учествуваат на Илинденскиот коњички марш, им посака среќен пат и […]

Вести

Коњаниците ги почнаа подготовките за „Илинденскиот марш 2016“

Коњаниците кои оваа година ќе учествуваат на 38. традиционален коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден ги почнаа своите интензивни тренинзи покрај кејот на реката Вардар во Скопје.„Илинденскиот марш […]