Ознака: кражби

Црна хроника

Што се случува во Скопје? „Врие“ од кражби и физички напади на јавни места

Што се случува во Скопје? Ова е прашањето кое граѓаните си го поставуваат, поради секојдневните напади и кражби кои се случуваат во главниот град. Полициските билтени „вријат“ со вакви случки. […]

Црна хроника

Тешки кражби во Струга и Радовиш

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против Т.Н.(28) од Струга, поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“.На 10.11.2017 година во куќа во Струга сопственост на […]

Занимливости

Вака крадците ви ги крадат парите од банкомат! Еве како да се заштитите

„Либанска замка”, механизам кој крадците го поставуваат на банкоматите како би дошле до парите од картичките на граѓаните.„Либанска замка” е апарат кој се додава на банкоматот на местото каде што […]

Црна хроника

Кривични пријави за две Бугарки за џебни кражби во Скопје

СВР Скопје, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против С.Ш.Г. (25) и Р.С.Д. (23) , бугарски државјанки, поради основано сомнение дека извршиле три кривични дела „џебна кражба“ при што се […]

Црна хроника

Кривична пријава за тројца скопјани за 65 тешки кражби

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното ОЈО Скопје поднесе една кривична пријава и едно писмено известување против лицата С.М. (21), Б.А. (19) и С.Д. (20) сите од Скопје, поради […]

Црна хроника

Уапсено момче од гостиварско Дебреше за извршени 104 кривични дела

Поради постоење основи на сомнение за сторени четири казнени дела „тешка кражба“, канцеларијата за криминалистички работи од Струга, поднесе кривична пријава против Џ.И. (22) од гостиварското село Дебреше.Пријавениот, како што […]

Локална самоуправа

Проект за превенција од кражби во општина Кисела Вода

Освежувачи за воздух за во автомобил на кои е испишана пораката ““Не оставајте вредни предмети во вашиот автомобил” на возачите низ Кисела Вода им делеа претставници од Општина Кисела Вода, […]