Ознака: кралство

Занимливости

Во оваа земја добивате по 50.000 долари од државата и тоа неколку пати во животот

Во Саудиска Арабија во неколку наврати, баш пред масовните демонстрации против тамошните власти, се случи нешто што луѓето ги одврати од улиците. Саудискиот крал одлучи на секој граѓанин да му […]

Историја

Вистината за создавањето на грчката држава (2. дел)

По убиството на првиот претседател на новата грчка држава Јоанис Каподистриа во септември 1831 година, Грција ја зафати нов бран на граѓански војни. Набрзо потоа на големите сили им стана […]

Сцена

Меган ќе се бори против ова правило на кралството

Кога Меган Маркл се венчала за Хари, ја добила титулата војвотката од Сасекс, но нејзините деца ќе бидат во поинаква ситуација. Имено, според досегашните традиционални правила, титулата војвода се пренесува […]

Сцена

Кралска САБОТАЖА: Како Камила водеше тајна кампања против Кејт Мидлтон

Кога 68-годишната Паркер Баулс ја запозна сега веќе 34-годишната Мидлтон, која тогаш беше девојка на принцот Вилијам за време на студирањето на Универзитетот Сент Ендјус, изјави дека „и обрнува особено […]

Сцена

Фото- Кејт и Вилијам на Карибите

Објавени се фотографии од војвотката Кетрин бремена во бикини. Објавувањето на приватните фотографии од војвотката Кетрин и принцот Вилијам наидоа на остро реагирање од кралското семејство. Италијанското списание “Chi”, кое […]