Ознака: Красимир Каракачанов

Балкан

Каракачанов: Неприфатливо е Северна Македонија да мисли дека ќе ја искористи Бугарија само за влез во ЕУ

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската Унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе […]

Балкан

Каракачанов со критики за меѓусекторската комисија за Гоце Делчев

Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО и вицепремиер на Бугарија, ја критикуваше меѓусекторската комисија која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу Македонија и Бугарија. Како што пренесува бугарски „Дневник“ […]

Балкан Вести

Каракачанов ќе гласа против членство на Македонија во НАТО

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов во интервју за бугарската ТВ “Нова“ изјави дека ќе гласа против членстото на Македонија во НАТО, пренесе “Нетпрес“. -Јас реагирав правилно. Мојата чаша е […]

Вести

Македонија од Каракачанов си го дознава новото име

Официјална потврда од Владата во Македонија се уште нема, но бугарскиот министер потврди дека за оваа опција разговарале премиерите, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Владата на Зоран Заев крие од […]