Ознака: краставица

Кулинарство

Солено смути за добро утро-ќе ве држи сити, а не дебелее

Смути кое е поразлично од сите други. Солена варијанта: СОСТОЈКИ: 1 краставица пола шолја вода 1 шолја јогурт 1 лук по желба ПОДГОТОВКА: Излупете ја и ситно исечете ја краставицата, […]

Кулинарство

Салата со мортадела

300 г мортадела 400 г краставица 250 г сирење 5 варени јајца исечени на кругови 500 мл кисела павлака 200 г мајонез магдонос Во длабока чинија наредете половина од круговите јајца […]

Живот

Овој зеленчук докажано влијае на слабеењето

Од дамнешни времиња, краставицата е позната по своите предности. Во глобала, краставицата се состои од вода и важни нутритиенти кои имаат есенцијално значење по организмот на луѓето. Краставицата освен што […]

Живот

Волшебен напиток за детоксикација на организмот

Неуредната исхрана која подразбира мал внес на готвена храна и голем внес на брза храна во нашето тело создава подуеностПоследици на ваквата исхрана се и чувство на тежина во желудникот, […]

Кулинарство

Освежителен пијалок од лубеница и краставица кој мора да го пробате

Идеален напиток за летните деновиПотребни состојки: 750 грама лубеница (исечкана на коцки и исчистена од семки) 1 краставица (исечкана на коцки) четвртина чаша сок од зелен лимон 2 лажици мед […]

Живот

Неверојатно, но вистинито: Овој зеленчук ги брка бубашвабите!

Бубашвабите се тежок проблем, кој  за жал се јавува во многу  домаќинства.Кога еднаш ќе влезат  во куќата многу тешко  се бркаат. Тие се еден од најстарите видови на светот, кои […]

Живот

Едната работа ја пиете дење, другата навечер! Резултат? Рамен стомак за 4 дена!

Со овие трикови и вие можете да имате рамен стомак!За рамен стомак, доволно е редовно да ги правите овие две работи. Редовно подготвувајте го овој напиток, а резултатите ќе ги […]

Живот

Ве мачи НЕПРИЈАТЕН здив? Краставицата е најдобро решение за овој проблем!

Постојат се повеќе докази кои укажуваат дека краставицата е богата со нутриенти кои можат да им се спротивстават на опасните болести, и затоа треба да ги јадете редовно.Ги отстранува отровите […]