Ознака: крвен притисок

Здравје

5 природни начини да го намалите високиот крвен притисок – достапни за сите!

Високиот крвен притисок или хипертензија е болест од која што патат голем број од луѓето, а истата може да предизвика состојби како срцев и мозочен удар. Експертите истакнуваат дека најчестите […]

Живот

Кефирот го намалува крвниот притисок

Кефирот може да има позитивно дејство во намалување на крвниот притисок, покажале резултатите од новите студии. Кефирот е густо пробиотичко млеко кое е одлично за дигестивниот систем и за одржувањето […]

Живот

Неколку причини зошто секогаш треба да имате пакетче сол во џеб!

Крвниот притисок  било висок или низок е знак на пореметување во организмот.  Кога е низок, крвниот притисок предизвикува симптоми на вртоглавица, несвестица, замор, мачнина, отежнато дишење, замаглен вид и ладна […]

Здравје

5 намирници кои ја поттикнуваат нормализацијата на крвниот притисок

Следните неколку намирници одлично помагаат во регулација на крвниот притисок, па затоа не би било лошо да се најдат и на вашата чинија. Боровинки Тие се преполни со флавоноиди, го […]

Здравје

Намалете го високиот крвен притисок за само 10 секунди: Кога немате таблета при рака, ова проверено делува

Високиот крвен притисок е тивок убиец, а за да ја спречите неговата појава потребно е да ја регулирате исхраната. Тоа веројатно веќе го знаете, но она што можеби не го […]

Живот

Мигрената – многу повеќе од главоболка

Мигрената – многу повеќе од главоболка ШТО Е МИГРЕНАТА? Мигрените се хронични главоболки кои предизвикуваат болка која трае од неколку часови до неколку денови. Симптомите можат да бидат толку неподносливи, […]

Живот

Нормалниот крвен притисок повеќе не е 120 со 80, туку нешто сосема поинакво!

Секој кој некогаш почувствувал потреба да го измери крвниот притисок, знае дека сè е во ред кога горниот е околу 120, а долниот околу 80. Сè што е над, претставува […]

Живот

Кои се нормални вредности на крвен притисок според возраста и полот

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение и здравје. Крвниот притисок може […]