Ознака: кредити

Вести

Вработените од најпогодените сектори не ќе имаат од што да враќаат кредити

Дел од граѓаните кои ги одложија плаќањата на кредитните рати за 6 месеци, заклучно со септемри, имаат проблем да продолжат со нормалната отплата. Тоа со претпоставка од „голема веројатност“ го […]

Издвојуваме

Преда Плус: за добра старт-ап идеја, има поволни кредити

ПРЕДА Плус фондацијата во соработка со Силк Роуд Банка во Битола старт-ап центарот ја промовираше програмата од втората мултилатерална линија од страна на Европскиот Инвестициски Фонд и Европската Унија во […]

Вести

Се анализира ново одложување на плаќањето на кредитите

Комерцијалните банки се во првични пресметки дали од есен ќе имаат сили за продолжување на рокот за одложување на плаќањето на кредитите, неофицијално дознава Алсат од извори од банкарскиот сектор. […]

Вести

Банките подготвени да понудат поповолни услови за постојните кредити

Македонската банкарска асоцијација вечерва соопшти дека нејзините членки се подготвени да излезат во пресрет на сите барања од граѓаните и компаниите кои се соочуваат или ќе се соочат со времена […]

Вести

Поволни кредити за македонските компании

Македонските компании и годинава ќе користат од поволните кредити на Европската инвестициска банка со субвенционирана каматна стапка од 5,5 проценти. Во 2017-та и 2018-та е планирано да се репласираат нешто […]

Вести

Повеќе кредити за стимулирање на развојот на економијата во Македонија

  Домашното стопанство се стабилизира. Фундаментите се здрави, Македонија повторно ќе оствари економски раст. Народната банка ги анализираше сигналите и повлече потег – одлучи каматната стапка на благајничките записи да […]

Економија

Драги укажа на можни проблеми поради ниски камати

Челникот на Европската централна банка (ЕЦБ) го скршна вниманието на ризиците кои со себе го носи ниското ниво на каматните стапки на подолг период, сигнализирајќи со тоа дека каматите нема […]

Економија

Намален уделот на лоши кредити во Шпанија

Уделот на лошите кредити во шпанските банки во декември е намален на 10,4 отсто, откако во претходниот месец достигна рекордно ниво, објави во понеделникот централната банка на Шпанија. Износот на […]