Ознака: Кредит

Економија

Банките наскоро ќе информираат за олеснувањето на договорните услови за кредитите

Деталите како ќе ја спроведат Уредбата за олеснување на договорните кредитни услови банките најавуваат дека ќе ги објават многу скоро. Информациите, како што нè информираат дел од нив, ќе ги […]

Вести

„Алибаба“ нуди кредит од речиси три милијарди долари за фирми погодени од коронавирусот

Холдинг групата Алибаба соопшти дека финансиската единица Вест банк ќе понуди кредит од 2,86 милијарди долари за компаниите во Кина кои се погодени од коронавирусот. Приоритет ќе имаат фирмите од […]

Сцена

Северина ја „бркаат“ од банки за кредит од 100.000 евра: Три месеци не платила рата, а може да и го земат и станот

Хрватската пејачка Северина иако се обидува да направи да изгледа дека е се во ред со нејзиниот живот, вистината воопшто не е таква. Снаата на Кеба ја прекина соработката со […]

Занимливости

Банка нуди поволности доколку клиентите пеш минуваат по 10 илјади чекори

Украинската банка „Монобанк“ им нуди на клиентите поволни камати доколку дневно прават 10.000 чекори. Понудата се однесува на клиенти кои можат да докажат дека дневно минуваат 10.000 чекори пешки, а […]

Вести

Банките од петок натаму нема да можат да знаат колку кредити имате, црните листи ќе бидат отстранети

ХРВАТСКИОТ регистар на кредитните обврски (Croc) од 25 мај мора да го применува општиот акт за заштита на податоци (GDPR), и привремено да го суспендира издавањето на кредитни извештаи за […]

Вицотека

Кредит

Кога ќе земеш кредит спиеш како бебе.Кога ќе земеш кредит спиеш како бебе.Саат време спиеш, саат време плачеш!Кога ќе земеш кредит спиеш како бебе.Саат време спиеш, саат време плачеш!

Вести

Македонија отплати кредит од 130 милиони евра, јавниот долг повторно под 50% од БДП

Јавниот долг се намалува. Вчера Министерството за финансии отплати кредит од 130 милони евра кон Сити банк и Дојче банк. Со тоа јавниот и државниот долг се намалени за 1,4 […]

Вести

„Република“: Заев ја доведе СДСМ пред БАНКРОТ

Заев ја доведе партијата пред банкрот, пишува „Република“.СДСМ под хипотека Заев ја доведе партијата до банкрот? Имај­ќи ги пред­вид до­ку­мен­ти­те до кои дој­де „Ре­пуб­ли­ка“,ме­сто да се фо­ку­си­ра на из­бо­ри­те до­го­во­ре­ни […]