Ознака: Кривичен суд

Вести

Судењето за „Ласкарци” продолжува во Кривичниот суд

Една недела по годишнината од трагедијата во близина на селото Ласкарци, во Кривичниот суд е закажано ново рочиште против шестемина обвинети за големата сообраќајна несреќа предизвикана од автобусот на компанијата […]

Македонија

Кривичен му порача на Обвинителството наместо да го напаѓа судот да си погледне во сопствениот “двор“

Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите и аргументите, а не врз […]

Македонија

На петмина баратели на амнестија Кривичен суд им ги уважи жалбите

Постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017. година во Собранието на Р. Македонија, а по добиени мислења од надлежното обвинителство, во законски утврдениот […]

Македонија

Кривичен суд го објави писмото на амбасадорот Џес Бејли

Првиот човек на Кривичен, Иван Џолев веќе објави дека комуницирал со Американската амбасада во Скопје и добил дозвола да го објави писмото од амбасадорот Бејли. Е па, писмото е објавено, […]

Македонија

Аларм ги одложи судењата за „27 април“ и за „Монструм“

Претпладневните рочишта во Кривичниот суд – Скопје, меѓу кои и за „27 април“ и за „Монструм“ги одложи вклучен аларм. Заради неможност да се исклучи алармот, прекинато е снабдувањето со струја во […]

Култура

Во Кривичниот суд се емитуваат снимки од настаните во Собранието

Видео снимки од безбедносните камери во Собранието на Република Македонија и камерите од присутните медиуми во прес центарот од настаните од 27 април минатата година, се прикажуваа денеска во Кривичниот […]

Вести

Инцидент пред Кривичен суд

Неколку полицајци интервенираа откако непознато лице се приближи до нив при што им се обрати.Човекот се доближи и му кажа нешто на еден од полицајците по што останатите припадници на […]

Вести

Кривичен суд: Претставките на СЈО до Советот претставуваат притисок и закана врз судиите

Во однос на соопштението на СЈО дека поднеле претставки против судии од Основниот суд Скопје 1 – Скопје пред Советот за утврдување факти, јавноста имаше можност да се запознае со […]

Вести

Кривичен ја одби како неоснована жалбата на СЈО за мерки за претпазливост во предметот „Трезор“

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска ја одби како неоснована жалбата на СЈО против решението на судија на претходна постапка од 04.11.2016 година за определување мерки […]

Вести

Панчевски: Вчерашниот напад во Кривичниот суд е политички мотивиран

Ова што се случува е трагично за целиот судски систем. Се прашувам дали некој ова намерно го прави, дали некој само додава масло на огнот. Одеднаш ескалираа работите. Претпоставувам дека […]

Вести

„Република“: СДСМ го внесе физичкото насилство и во судовите

Судовите се редовна цел на притисок и омаловажување од членовите на СДСМ, А поведени од нивниот лидер Зоран Заев кој вели дека не го почитува Судот, по сквернавењето на објектот […]

Вести

Кривичниот суд го одби барањето за изземање на судија за случајот „Трезор“

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 – Скопје донел решение со кое се одбива барањето на СЈО за изземање на судија на претходна постапка за случајот „Трезор“.– Постапувајќи по барањето […]