Ознака: кривично дело

Црна хроника

Вработен во Фондот за пензиско пет години подигнувал пензија од починато

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено  „злоупотреба на кривично дело службена положба и овластување“. Во март 2019, К.Ф.(53) од с.Вејце,тетовско, […]

Вести

Телма: Има ли кривично дело, закана по живот во аудио – снимките и дали во нив е гласот на Камчев?

Кој ги објави аудио снимките на „Јутуб “ – дали тоа е гласот на бизнисменот Орце Камчев и со кого разговара?! Обвинителството во нов предмет истражува дали евентуално има кривично […]

Црна хроника

Фатени и притворени предизвикувачите на пожарот во кафеана Мечка

Две лица се уапсени поради сомневање дека пред дваесетина дена ја запалија кафеаната „Мечка“ во скопско Дебар Маало. Против нив е поднесена кривична пријава за тешки дела против општата сигурност. […]

Македонија

За „Здружување заради непријателска дејност“ се товари Атанасовски

Владимир Атанасовски синоќа беше уапсен и однесен на сослушување кај судија на претходна постапка. Судијата го прифати предлогот на Обвинителството и на осомничениот му одреди мерка притвор во траење од […]

Вести

Се подготвува кривична пријава за Коце Трајановски

Градот Скопје најави дека ќе поднесе кривична пријава за претходното раководство предводено од градоначалникот Коце Трајановски за договор за давање под концесија на дел од билбордите во Скопје. Се работи […]