Ознака: Криволак

Вести

На Криволак подготвен првиот групен карантин во Македонија за граѓани кои доаѓаат од земји со висок ризик

На Криволак во касарната Пепелиште ќе биде стациониран првиот групен карантин во земјава за наши државјани кои ќе допатуваат во Македонија од високоризичните земји од коронавирусот. Попладнево увид таму изврши […]

Вести Македонија

На Криволак од денес “Есенска бура“

Денес на армискиот полигон “Криволак“ започна вежбата “Есенска Бура“, која ќе треа неколку дена. Ова е прва ваква вежба во која заеднички учествуваат единици на АРМ, МВР и институции од кризниот […]

Македонија

Воена вежба на Криволак

Воената вежба „Македонски блесок 4“ ќе се одржи на армискиот полигон Кривлак од денес до 20-ти октомври. Целта на вежбата е преку самооценување, согласно НАТО оперативните способности, да се демонстрира […]

Црна хроника

Почина професионален војник на АРМ, по гаснење пожар на Криволак

Професионалниот војник  О.Х. (35) починал синоќа во Здравствениот дом во Неготино, откако претходно со свои колеги учествувал во гаснење пожар на армискиот полигон Криволак, кој избувнал по извршено планско гаѓање […]

Вести

Костадиновски со жителите на Криволак говореше за проектите на ВМРО-ДПМНЕ

Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ денес оствари посета на Неготино каде имаше средба со граѓани од село Криволак.Со нив разговараа за многу работи кои што се реализирани во изминатите десет години од […]

Вести

Армиските ренџери на подготовки на Криволак

Припадниците на декларираната ренџерска чета од Полкот за специјални операции на Армискиот полигон „Криволак“ се подготвуваат за НАТО оценувањето Ниво -1, кое ќе се изврши во текот на неделава во […]

Живот

Скендер ИМ ШЕПОТИ на змиите и тие сами доаѓаат кај него!

Во село Криволак во близина на Неготино, во централна Македонија живее можеби единствениот човек на светот кој умее да зборува со змиите.Името му е Скендер Јусуфов, но сите го викаат […]