Ознака: кризна состојба

Вести

Владата бара продолжување на кризната состојба до 30 јуни 2021 година

Продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни 2021 година бара Владата од Собранието. Одлуката ја донесе вчера на седница врз основа на предлогот на Управувачкиот комитет за координација […]

Вести

Армијата се вклучува во обезбедување на здравствените установи, Прилеп чека одлука за карантин

Армијата од денеска се очекува да се вклучи во обезбедување на здравствените институции. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите болници во главниот град, како и болниците во Тетово, Битола, […]

Вести

Ковид-19 продолжува да одзема животи, С.Македонија во кризна состојба

Секојдневно расте бројот на починати и новозаболени од ковид 19 во земјава. Вчера беа регистрирани 1112 нови случаи, а починале 24 лица. Во Македонија во изминативе 7 дена од вирусот […]

Вести

Кризна состојба за менаџирање со приватните болници

Владата синоќа го прифати предлогот на Советот за безбедност за воведување кризна состојба во целата држава поради зголемениот број на заболени со ковид-19. Ова значи дека државата ќе менаџира и […]

Вести

Пендаровски најави рецесија: До вчера блескавме, а сега немало ресурси за кризна состојба

Иако до вчера „блескавме“, сега немаме ресурси за криза во цела држава… Паднаа во вода убедувањата од власта дека блескаме, по вчерашната изјава на претседателот Стево Пендаровски дека државата нема […]

Вести

СТРОГО ЗАБРАНЕТ ИЗЛЕЗ ОД ДЕБАР И ЦЕНТАР ЖУПА- полицијата започнува контроли по маркетите, кафулињата и салоните за убавина!

Во врска со одлуката на Владата на Република Северна Македонија за спроведување на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот и воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар […]