Ознака: кромид и лук

Кулинарство

Ќофтиња од туна

350 г конзервирана туна 50 г мелени бадеми 2 лажици сечкан магдонос 1 лажичка рендана кора од лимон 1 лажица сок од лимон 2 лажици рендан црвен кромид 2 исечкани […]

Кулинарство

Пијан крап

1 исчистен крап од околу 1,5 кг 4 главици кромид 2 поголеми моркови 1 китка магдонос сок и кора од 1 лимон 150 мл бело вино 1 лажица сув зачин […]

Кулинарство

Пилешки ѓувеч

8 пилешки наткопани 1 исечена главица кромид 1 модар патлиџан исечен на коцки 2 пиперки исечени на коцки 4 домати исечени на коцки 2-3 моркови исечени на кругови 250 г […]