Ознака: кулнарство

Кулинарство

Брзо мезе за ненајавени гости – палачинки со рендани тиквички

Тиквичката е еден од најомилените летни зеленчуци. Лесна, вкусна, содржи малку калории, а одлично се вклопува во предјадења, главни јадења, супи и салати. Практично сè може да направите со тиквички. […]

Кулинарство

Ова е недопустлива грешка: Италијанските готвачи откриваат во што најмногу грешиме кога подготвуваме болоњезе сос

За многумина омилениот сос за шпагети, а готвачите од светот откриваат дека секојдневно правиме грешка во неговата подготовка. Гурманите, љубителите на шпагети со болоњезе сос, згрозени се од разните варијанти […]