Ознака: култура

Култура

Второ издание на фестивалот за култура Коронијалс

„Коронијалс претставува поле на кое се вкрстуваат многу нишки на времија и безвремија, младости и возрасти, интереси и откровенија со цел да се создаде силна нишка на која ќе се подигне […]

Култура

Објавено овогодишното издание на поетскиот избор „Метрички карван“

Деновиве во издание на ЈОУ Градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија беше објавено седмото издание на збирката поезија „Метрички карван“, годинава вклучувајќи стихотворенија, покрај од градот-домаќин, и од градот под […]

Култура

Седмо издание на „Фестивал на тркала“

Дванаесет европски филмови се прикажуваат во рамки на седмото издание на „Фестивал на тркала“. Фестивалските тркала тргнаа од 12 декември онлајн на посебна фестивалска платформа на Сinesquare.net и ќе бидат […]

Култура

“Космички бумеранг” ќе биде отворена во Културно- информативен центар на Р.С.Македонија во Истанбул, Р.Турција на 16-ти Октомври

По успешната презентација на тековното творештво на меѓународен план академскиот ликовниот уметник Зоран Арсовски – Бабата продолжува со промовирање на својата најнова продукција и претставување на нашата држава овој пат во Турција во градот Истанбул, претставувајќи 20-тина дела […]

Скопје

Богдановиќ: Општина Центар останува доследна на своите заложби за развој на културата

Во Општина Центар  официјално започна со работа Културно-социјалниот простор (КСП) „Центар-Јадро“, прва институција од овој тип на цивилно-јавно партнерство во државата.Овој модел е втемелен на партнерство помеѓу локалната власт, Општина […]

Култура

Тина Иванова е новиот в.д.директор на Филхармонијата

Тина Иванова е новиот в.д.директор на Филхармонијата Од петокот нов в.д. директор на нашата институција е Тина Иванова, која работеше како продуцент во Филхармонија. Виктор Илиески, кој беше директор на […]

Занимливости

СТАРИТЕ ЦРТАНИ ФИЛМОВИ СОЗДАДОА ГЕНЕРАЦИЈА НА КУЛТУРНО ПИСМЕНИ ДЕЦА!

Овие цртани филмови им пружаа на децата многу повеќе од забава – тие ги запознаа со клучните референци на општа култура, особено во областа на литературата и музиката. Генерациите кои […]