Ознака: курбан бајрам

Вести

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах. […]

Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски за Курбан Бајрам

По повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам македонскиот претседател Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед во Република Македонија, нагласувајќи дека во пресрет на празникот кој го потенцира […]

Македонија

Честитка на премиерот Заев за Курбан Бајрам

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам до сите македонски граѓани од исламска вероисповед, до Исламската верска заедница, до поглаварот Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман […]

Живот

Муслиманите денес го слават Курбан Бајрам

Денес верниците од муслиманска вероисповед го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва Сабах-намаз, а потоа и со молитвата Бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која својата почит кон Алах муслиманите ја […]

Вести

Следниот вторник неработен ден

Првиот ден на Курбан Бајрам, 21 август (вторник), е неработен за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија согласно Законот за празниците на РМ, соопшти Министерството за труд и социјална […]

Сцена

Роналдо ги воодушеви муслиманите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо неодамна целосно се опорави од повредите, а на својот прв настап пом паузата веднаш постигна гол по само шест минути игра…Роналдо е еден од најдобрите фудбалери […]

Вести

Емил Димитриев со честитка по повод Курбан Бајрам

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) реис ул улема Хаџи Сулејман Ефенди […]

Вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на сите Македонци, Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и на сите останати граѓани од исламска вероисповест во Република Македонија им го честита […]