Ознака: куркума

Здравје

Топлото млеко со овој зачин е спас против вируси и настинки: Испијте го пред спиење и не грижете се за грипот!

Одбранете го организмот од есенските вируси и настинки со древни ајурведски рецепти Уште од дамнешни времиња, млекото со зачини и лековити билки се користело како здрава напивка во Индија. Во […]

Здравје

Направете здраво кафе според рецептот на еден гастроентеролог

Кафето може да биде исклучително здраво за вашето тело. Неодамнешни истражувања покажале дека кафето кое содржи антиоксиданти го забрзува метаболизмот и го намалува ризикот од срцеви заболувања и дијабетес. И […]

Кулинарство

Рецепт: Златен сладолед за челичен имунитет

Состојките се малку поскапи, но сладоледот е со врвен квалитет и богат вкус. Рецепт: Златен сладолед за челичен имунитет Потребни состојки: 700 грама кокосово млеко 4 лажици јаворов сируп 2 […]

Здравје

Куркумин, јаболков оцет и други природни лекови за псоријаза

Псоријазата е автоимуна болест кога го предизвика имунолошкиот систем да произведува повеќе клетки на кожата. За луѓето кои страдаат од оваа болест, црвените и лушпести петна се честа појава. Според […]

Живот

По 40-тата година од животот, овој лек може да биде опасен за срцето

По 40-тата година од животот, овој лек може да биде опасен за срцето Ибупрофенот може да биде опасен за срцето по 40-тата година од животот, предупредуваат лекари. Денес многумина користат […]

Нега и убавина

Природно избелување на забите со куркума

Куркумата е билка која уште одамна се користи во кинеската и ајурведската медицина, а препознатлива е по нејзината карактеристична златна боја. Во народната медицина, куркумата се користи против болки со […]

Живот

Моќна комбинација: Два зачини кои може да ви го спасат животот

Освен што го спречува ширењето на карциномот, оваа комбинација ги ублажува и болките, а ги намалува и симптомите на депресија. Куркумата е зачин кој има многу благотворен ефект врз организмот. […]