Ознака: кутија

Занимливости

Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето!

Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат за чување на остатоци од […]

Вести

Кутија за накит откри сериски убиец: Задушувал старици и ги ограбувал – детали за неговите злосторства

Полицијата од Тексас уапси 46-годишен маж, кој влегувал во собите на старици во домови за стари лица, ги задушувал и потоа им ги крадел вредните предмети. Американецот Били Чемирмир се […]

Живот

Мистериозна кутија стоела 7 дена на аеродром: Кога вработените ја отвориле, се запрепастиле

Вработените на аеродромот во Бејрут(Либан) пронашле чудна дрвена кутија со неколку дупчиња, без било каква адреса, која неколку дена никој не дошол да ја земе.По една седмица службениците одлучиле да […]

Вести

Поскапување на цигарите- 2,5 евра најевтина кутија

Согласно измените во Законот за акцизи на цигарите и производите од тутун, од јули годинава не очекува ново поскапувањеСогласно законот, цигарите ќе поскапат за најмалку 4 денари по една кутија. Со […]

Занимливости

Причината зошто кутијата за ПИЦА е четвртаста, а не округла, многу ќе ве ИЗНЕНАДИ!

Пицата, едно од најпопуларните јадења во светот е округла, се сече на триаголници, а се доставува во квадрати. Зошто?Ако ве мачи одговорот на ова прашање, тој е многу едноставен. Имено, […]