Ознака: кучиња

Издвојуваме

ЈСП дозволи влез на кучиња придружници во автобусите: „Граѓаните да се воздржат од негативни реакции“

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите. Имено, ќе биде дозволен влез на […]

Занимливости

Полициски кучиња испратени во пензија со посебна церемонија

На црвен тепих и со интонирање на националната химна во Еквадор беа испратени во пензија 61 полициско куче. По неколку години поминати во откривање дрога повеќето пензионирани кучиња ќе бидат […]

Живот

Казни и до 900 евра за сопствениците на кучиња

Сопствениците на кучиња се должни да ги пријават своите кучиња еднаш годишно во ветеринарните амбуланти, клиники и болници кои се овластени за спроведување на ветеринарно здравствена заштита од јавен интерес […]

Занимливости

И кучињата знаат да лажат за нивна корист

Резултати од неодамнешна студија од Швајцарија покажуваат дека кучињата знаат да лажат за да го добијат тоа што го сакаат од луѓето. Истражувачите од Швајцарија тренирале 27 кучиња од различни […]

Вести

Почина детенцето кое беше нападнато од кучиња

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната […]

Занимливости

Сопствениците често си ги бакнуваат кучињата, но дали смеат да се мешаат човечките и кучешките бактерии?

Повеќето сопственици на кучиња им дозволуваат на нивните бушави пријатели да ги лижат по устата и лицето. Но, бактериите што се наоѓаат во кучешката уста во голема мера се разликуваат […]

Сцена

СЕКА АЛЕКСИЌ ДОБИ ПРИНОВИ: Објави фотографија на Инстаграм и ги разнежи фановите!

Пејачката Сека Алексиќ, која е во седмиот месец од бременоста, на Инстаграм објави фотографија на која се наоѓаат две кученца што пејачката ги вдомила и со кои ги воодушеви фановите.„Нив […]

Занимливости

Оваа луксузна бања за кучиња нуди и егзорцизми за опседнати кучиња!

Првокласните бањи за кучиња веќе не се чудна работа, но една ваква бања лоцирана во Јапонија нуди пакети за „егзорцизам“ за да ги подобри здравствените состојби на нивните четириножни клиенти.Оваа […]