Ознака: кујнски трик

Кулинарство

Кујнски трик: Како да го омекнете месото со состојки кои веќе ги имате дома?

Водата што останува во теглата од кисели краставички станува сè поголем хит, како за лекување на мамурлак, така и за брзо маринирање на зеленчук или замена за оцет кога не […]

Занимливости

МИСЛЕВТЕ ДЕКА Е ТУКА САМО ПОРАДИ ИЗГЛЕДОТ? Знаете ли за што всушност служи дупката на рачката од тенџерето?!

Дупката на рачката од тенџерето има сосема конкретна и практична цел за време на готвењето и таа не е тука само поради изгледот.Ако мислевте дека е тука само поради изгледот […]

Видео

Видео: Шпоретот нека светне: ТРИК кој ќе ви помогне да ги решите сите проблеми во кујната!

Можете да го исчистите валканиот шпорет за само неколку секунди со помош на овој трик! За секоја домаќинка чистењето на решетките на шпоретот е вистински ноќен кошмар,  а ние ви пренесуваме […]

Занимливости

Видео: Помеша кора од портокал и оцет – Кога ќе видите што доби, постојано ќе го користите!

Постои еден трик кој ќе ви им ги олесни маките на домакинките, а доаѓа право од кујната….Сите домаќинки знаат дека една од невозможните мисии е да се исчисти рерната. Какви […]