Ознака: КФОР

Балкан

КФОР не ја говори вистината дека Белград бил информиран за полициската акција во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска реагираше на изјавата на портпаролот на Меѓународните сили во Косово (КФОР), полковник Виченцо Грасо, дека властите на Србија биле пред време информирани за вчерашната полициската […]

Балкан Вести

Повеќе од 45 возила на КФОР влегоа на северот на Косово

Од командата на КФОР во Приштина соопштија дека неколку десетици оклопни и транспортни возила тргнале утрово кон базата на КФОР во Лепосавиќ и дека станува збор за „редовна активност што […]

Балкан Вести

Денес и утре воени вежби на КФОР во северно Косово

На својата официјална страница КФОР денес соопшти дека во следните денови ќе изведе вежби во северно Косово. „Трупи на КФОР ќе појдат и ќе се распоредат долж главните патишта, согласно мандатот […]

Балкан Вести

Протест на Србите од Косово во Митровица

Протестот на голем број граѓани од српска националност го иницираше одлуката за воведување такса од 100 насто на производите увезени од Србија, но и денешните апсења во северна Митровица, јави […]

Вести

Делегација на КФОР во официјална посета на МО и ГШ на АРМ

Делегација на КФОР преводена од командантот на оваа мисија генерал-мајор Џовани Фунго, денес  престојуваше во официјална  посета на МО и ГШ на АРМ.Генералот Фунго кој е на оваа должност од […]

Вести

Заврши обновата на 63 мостови долж македонскиот дел од Коридор 10

Заврши обновата на 63 мостови долж македонскиот дел од Коридор 10, реализирана со финансиска поддршка на НАТО и КФОР.Со проектот за обнова на мостовите, кој заеднички е работен со НАТО, […]