Ознака: лава.

Занимливости

Течат реки од лава, а народот навали кон вулканот: Неверојатни глетки од Исланд

Вулканот, кој веќе долго време е во мирување, еруптираше во Исланд и продолжува да привлекува маса на луѓе. Додека ерупција на вулкан во некои други делови на планетата значи задолжителна […]

Занимливости

Се разбудил вулканот на Камчатка, но тоа не ги загрижило овие планинари: Испекле колбаси на лавата

Вулканот Кључевска сопка на Далечниот исток на Русија на Камчатка е повторно активен. Потоците од лава почнале да се слеваат, а во регионот е прогласена опасност. Во меѓувреме, тоа не […]

Вести

АЛАРМ: Се случи ерупција на вулкан во Чиле (Видео)

Властите во Чиле издадоа црвен знак за опасност поради ерупцијата на вулканот Копахуе на границата со Аргентина. Министерството за рударство на Чиле препорачува да не се доближуваат до вулканот во […]