Ознака: лавина

Вести Свет

Лавина во Кран Монтана, бројот на затрупани-непознат

Како што јавуваат швајцарските медиуми попладнево лавина паднала во познатиот зимски центар Кран Монтана. Бројот на затрупани скијачи сеуште е непознат. Во потрага по настраданите се излезени бројни спасувачки екипи, […]

Македонија

Лавина кај „Врбјанска раскрсница“ на патот Маврово-Дебар

Предупредување до возачите. Заради лавина од снег сообраќајот на патот Маврово-Дебар се одвива наизменично по една коловозна лента. Од АМСМ информираат дека лавината се наоѓа кај местото именувано како „Врбјанска […]

Вести

Извлечени телата на три жртви на лавината

Три тела се извлечени досега од хотелот во планинското одмаралиште Фариндола во Италија, кој синоќа беше затрупан од лавина, изјавија претставници на италијанската полиција, јави ДПА.Пронајдено е и четврто тело, […]