Ознака: лажна вест

Вести

МВР: Лажна вест е престрелката во Ченто, имало сообраќајка

МВР демантира дека вечерва имало пукање и убиство во Ченто. -Дел од порталите, вечерва шират лажни вести за наводна престрелка во скопската населба Ченто и дури лицитираат со повеќе убиени. […]

Вести

Владата го демантираше Мицковски, дезинформациите се главен непријател на демократијата

„Владата на Република Северна Македонија останува на определбата за борба против дезинформациите кои се главен непријател на демократијата и општествениот напредок. Граѓаните имаат право на пристап до релевантни и вистинити […]

Балкан

Лажна вест која најавуваше силен земјотрес ја дигна цела Албанија на нозе, приведени двајца новинари

Една лажна вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвика синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегоа […]

Сцена

ОБЈАВЕНО Е ДЕКА МИСТЕР БИН ИЗВРШИЛ САМОУБИСТВО: Ова е вистината!

Славниот британски актер, 61-годишниот Роан Еткинсон, стана жртва на лажна вест според која тој извршил самоубиство, што беше објавена синоќа на социјалните мрежи.Интернет-измамата се рашири на Фејсбук и покрај тоа […]