Ознака: лажни вести

Сцена

Јелена Ѓоковиќ цензурирана на „Инстаграм“ за лажни вести

Јелена Ѓоковиќ се соочи со цензура на социјалната мрежа Инстаграм. Избришан ѝ е постот во кој објавила видео од американски лекар кој го припишува ширењето на корона вирусот на експанзијата […]

Технологија

Instagram воведе нова функција – препознавање на лажни вести

Instagram воведе функција за лажни вести за да го спречи нивното ширење. Функцијата false information(лажни информации) ќе се користи за објавите кои се откриени и селектирани како лажни, а за тој […]

Избор на уредникот

Александар Герасимовски злоупотребен во лажна вест која е намерно пласирана

Срамота е што се се објавува на некои пАртали, кои за да се додворат на партиско лидерство, или за ситна благодет, се подготвени да газат по се. Не им е […]

Коментари

Филип Петровски до Наталија Ивчева – што не дојдеш со шатор пред Парламент, па да видиме како знаеш да протестираш!!

Вечерва тече 4тиот ден од протестот пред Собранието на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА. Како што е познато оваа Коалиција најави дека ќе протестира против промена на името се до Нова година. Протестот […]

Технологија

Германија подготвува тужба за Фејсбук ако сподели лажни вести: Паричната казна е ВРТОГЛАВО висока!

Темата за лажните вести на интернет достигна и до пратениците. Германската социјалдемократска партија предложи нов закон со кој ги смета за одговорни компаниите како Facebook за ширење на лажни вести, […]