Ознака: леб

Здравје

Не наседнувајте на разни „заговори“: 5 причини зошто треба задолжително да јадете леб

Во последните неколку години, лебот е прогласен за еден од главните виновници за дебелината, а диетите кои подразбираат исфрлање на лебот од исхраната станаа многу популарни. Но, не наседнувајте на […]

Кулинарство

Најдобриот пекар откри рецепт за совршен леб: Трикот е едноставен, но досега не сте се сетиле

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак воздупшест и мек одвнатре. Потребно ви […]

Живот

Како да изберете квалитетен леб: Внимателно читајте ја етикетата

Кај нас во домаќинствата најчесто се консумира бел леб, додека истовремено постојано сме бомбардирани со информации дека тој е штетен и треба да се избере интегрален или црн леб. Причината […]

Занимливости

По патиките долги 1 метар, следува ова: Дали би издвоиле 95 евра за папучи во облик на леб?

Естонскиот рапер Томи Кеш, во соработка со францускиот луксузен бренд „Maison Margiela“ претстави папучи кои имаат облик и изгледаат на векна леб. Кеш за првпат ги претстави ваквите папучи уште […]

Здравје

5 прични зошто мора задолжително да јадете леб!

Во последниве години, лебот е прогласен за еден од главните виновници за дебелеење, а диетите што вклучуваат елиминирање на лебот од исхраната станаа многу популарни. Но, не наседнувајте на „заговорот“ […]

Кулинарство

Кога ќе ви остане само бајат леб – како да биде ‘како нов’ за само 5 минути?

Ова е многу едноставен и делотворен трик поради кој ќе имате голема заштеда, бидејќи често се случува бајатиот, стар леб да го фрлиме. Значи, стариот леб ставете го под млаз […]