Ознака: лекување

Живот

Утре е еден од најзначајните празници: Иконата на Богородица лекува многу болести- еве што треба да правите

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството […]

Занимливости

Нов начин на лекување срцев удар: Доброволци ќе тестираат фластер за зацелување

Врз група доброволци, наскоро ќе започне тестирање на нов вид природно зацелување на срце, кое што се одвива со помош на матични клетки, по настанат срцев удар, јави Би-Би-Би. Овој […]

Живот

Од лекување до длабинско чистење на мебелот- Моќен прашок кој сигурно го имате дома

Сода бикрабоната е моќен прашок кој може да ви помогне за многу нешта, од лекување – до длабинско чистење на мебелот. Многумина ја користат како одличен начин за брзо избелување […]

Живот

Докторите во Канада воведуваат нови методи за лекување на депресијата и стресот

Докторите во Канада наскоро ќе можат во склоп на пилот проектот на пациентите да им препишуваат дополнителна терапија – посета во музеј. Здружението на Франкофоновите доктори на Канада и Музејот […]

Живот

Болести кои се лекуваат со ракија

Со оглед на големиот процент на алкохол во ракијата, со нејзината консумација сепак треба да се биде внимателен, но мала количина ракија брзо ќе излечи одредени здравствени проблеми.Болка во желудник- […]

Вести

Одобрено лекувањето на малиот Лука во Турција

Одобрено лекувањето на малиот Лука во ТурцијаФондот за здравствено осигурување соопшти дека постапил максимално брзо по поднесеното барање за лекување во странство со конзилијарно мислење за осигуреното лице Л.Ј. и […]

Живот

Источна тајна за ЖИВОТ БЕЗ БОЛЕСТИ! Лек од само 3 состојки

Не постои ниту една друга природна состојка во светот која е поефикасна за намалувањето на воспалението во организмот освен куркумата. Ако ги користите овие 3 состојки секој ден, сигурно нема […]

Живот

Како да го спречите и лечите премрзнувањето кај децата

  Најчесто се појавуваат на екстремитетите (прстите на рацете и нозете),на носот,брадата и ушите.    Што го предизвикува премрзнувањето? Изложеноста на ниски температури,од минус 18 до минус 21 степен,претставува фактор […]

Избор на уредникот

Хуманост на дело: 13-годишниот Давид Стојановски има рак и му е потребна наша помош

Давид Стојановски од Кратово има тринаесет години и пред една ипол година имаше ист живот како останатите деца, одеше на училиште, играше, посетуваше тренинзи во фудбалскиот клуб Силекс и во […]

Занимливости

Пет намирници за лекување мамурлак. Третата ќе ве изненади!

Мамурлакот може да биде лош потсетник на лудата ноќ, а за да се преживее следниот ден, треба да ѝ се заблагодариме на мајката природа.За ублажување на мамурлакот најдобро е да […]

Живот

Тумор го уништи нејзиниот олимписки сон, но таа ја победила болеста и станала топ модел. Ова е нејзината приказна!

Австралискиот модел Ејми Пејковиќ открила дека нејзиниот олимписки сон бил уништен кога дознала дека има тумор на мозокот на свои 19 години.Професионалната скокачка во височина морала да биде оперирана, а […]