Ознака: лек

Здравје

Вака се лекуваат Русите и ден-денес: Компирот го лекува целото тело, но само ако се консумира на овој начин

Компирот е една од најзастапените намирници во домаќинствата ширум светот. Освен што е исклучително вкусен и може да се приготвува на различни начини, компирот може да послужи и како лек […]

Здравје

Најмоќен природен антидепресив: Ништо не го подобрува расположението и ги смирува нервите како оваа билка

Секој од нас се соочил со лош ден, но треба да се обрне посебно внимание на постојаните промени на расположението. Лошото расположение може да биде предизвикано од несоодветна исхрана, недостиг […]

Здравје

Зошто смоквата е најлековитото овошје на светот?

Смоквата со право се нарекува рајско овошје на Медитеранот. Нејзините лековити делови се плодот, млечниот сок, листот и кората од дрвото. Смоквите содржат до 80% вода, а бидејќи ја стимулираат […]

Здравје

Куркумин, јаболков оцет и други природни лекови за псоријаза

Псоријазата е автоимуна болест кога го предизвика имунолошкиот систем да произведува повеќе клетки на кожата. За луѓето кои страдаат од оваа болест, црвените и лушпести петна се честа појава. Според […]

Здравје

Овој зеленчук драстично го намалува ризикот од рак и ја прочистува крвта

Руколата од неодамна стана позастапена во домашната кујна, а поради своите лековити својства, би требало почесто да се најде на вашето мени. За руколата многумина велат дека лекува, подмладува и […]

Здравје

Босилек – уникатен зачин и силен лек

Луѓето многу често се изненадени кога ќе слушнат дека кулинарните билки имаат силни лековити својства. Босилекот е една од најраспространетите билки користени како зачин ширум целиот свет. Оргиналниот босилек потекнува […]

Живот

Сите го имате во фрижидер, а не сте ни свесни колку овој продукт е ефикасен како лек

Овој продукт изобилува со калциум и полезни бактерии, кои прават совршен баланс и хармонија во телото. Киселото млеко ги зајакнува коските, а истовремено помага да се намалат симптомите предизвикани од […]

Вести

Лечењето со бета интерферон ја намалило тежината на Ковид-19- нова британска терапија за корона

Прелиминарните резултати од клиничкото испитување сугерираат дека новото лечење на Ковид-19 драматично го намалува бројот на пациенти на кои им е потребно интензивно лекување, соопшти компанијата што ја разви лекот, […]

Живот

Дали овој лек е спас за светот од корона ?

Јапонската корпорација Фуџифилм соопштила дека започнува со погелемо производство на лекот Авиган, кој се користи и против грип, а тестиран е и во лечењето на респираторните инфекции предизвикани од новиот […]

Здравје

Не корнете го ова растение: Лекува разни болести, а вие го фрлате

Толчникот расте како коров, налегнат над земјата со спуштени листови и стебленце со црвенкаста боја. Иако многумина не знаат, токму овој коров има исклучителна лековита моќ. Толчникот го јакне срцето […]

Вести

Потенцијалниот лек за Ковид-19 ќе чини од 2.340 до 3.120 долари

Компанијата „Гилеад“, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневе третман во САД и другите развиени земји. Цената е помала […]

Здравје

Секоја жена МОРА да јаде брокула, таа е моќно оружје против ракот на дојките

Брокулата е одлична храна која може да им помогне на оние жени кои боледуваат од рак на дојката. Истражувањата велат дека состојките кои нашиот организам ги лачи откако ќе консумираме […]