Ознака: лек

Вести

Потенцијалниот лек за Ковид-19 ќе чини од 2.340 до 3.120 долари

Компанијата „Гилеад“, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневе третман во САД и другите развиени земји. Цената е помала […]

Здравје

Секоја жена МОРА да јаде брокула, таа е моќно оружје против ракот на дојките

Брокулата е одлична храна која може да им помогне на оние жени кои боледуваат од рак на дојката. Истражувањата велат дека состојките кои нашиот организам ги лачи откако ќе консумираме […]

Живот

Научниците веруваат дека канабисот може да помогне во спречување и лекување на коронавирусот

Тим канадски научници веруваат дека канабисот може да помогне во превенција и потоа лекување на коронавирус. Тие се фокусираа на одредени активни супстанции во канабисот кои можат да ја зајакнат […]

Живот

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Сезоната на цреши е во полн ек и сите сакаме да уживаме во нивниот вкус. Но, додека се сладиме со ова вкусно овошје, не обрнуваме внимание на неговите дршки кои […]

Здравје

Сусамот лекува сè, од тромб до паразити и рак: Рецепти за секоја болка

Семето од сусам содржи најголема концентрација на фитостерол, состојка која по хемиската структура наликува на холестерол. Фитостеролите имаат моќ, доколку се доволно присутни во исхраната, да го намалат нивото на […]

Здравје

Морковот како лек

Морковот како лек СОДРЖИ: витамини Б1, Б2, многу каротен (провитамин А), витамин Г, витамин Х (биотин), етерско масло, шеќер, пектин, пантотенска и јаболкова киселина, фитостерин, аспарагин, глутамин, пентозин, скроб, целулоза, […]

Вести

Нова најава: Лекот кој ќе го спречува коронавирусот доаѓа годинава

Кинеска лабораторија развива лек за кој верува дека може да спречи пандемија на коронавирусот и да биде подготвен за масовно производство подоцна оваа година. Лекот базиран на антитела, развиен на […]

Здравје

Направете лековита вода со додаток на едно магично растение – една чаша гарантира добро здравје

Окра или бамја е едногодишно тропско растение кое потекнува од Африка и припаѓа на семејството слезови. Се одликува со големи жолти цветови. Во источната медицина со векови се користи во […]

Живот

Овие семки ја спречуваат појавата на рак, инфаркт, стареење на клетките и многу други болести

Семкитe од грозје се неопходни во спречувањето на голем број болести. Ќе бидете изненадени кога ќе откриете колку се здрави. Екстрактот од семки од грозје содржи концентрирани супстанции кои се […]

Живот

Само 2 состојки за целосно чистење на организмот – руски народен лек кој нашироко се применува во светот

Доколку и вашиот организам е преполн со токсини тогаш ви носиме брзо решение за ослободување од истите. Ефикасниот природен лек од народната руска медицина се состои од кефир и хелдино […]

Вести

Нема да нѝ биде потребна вакцина против коронавирусот? Германските научници на праг на големо откритие

Германските лекари постигнале голем успех во потрагата по лек за коронавирус – тие успеале да докажат постоење на антитела кои спречуваат продор на вирусот во клетките. “Тоа е јасен напредок […]

Живот

Цела аптека во една билка: Лековитите својства на камилицата

Чајот од камилица ја ублажува несоницата и нервозата, а маслото ја смирува болката во мускулите и зглобовите, додека инхалацијата помага кај воспалено уво и синуси. Камилицата цвета од април до […]