Ознака: лек

Uncategorized

Пациенти со тешка форма на Ковид-19 позитивно реагирале на овој пробен лек

Акциите на фармацевтската компанија „Гилиад“ во четвртокот ненадејно се се зголемија за 16 проценти на затворањето на берзанското тргување, а името на компанијата одеднаш блесна во американската јавноста откако од […]

Вести

Откриен нов лек кој лечи коронавирус, но една работа е многу важна- дозирањето

Во Бразил, починале 11 пациенти заболени од ковид-19, поради силна аритмија и оштетување на срцевиот мускул, кое веројатно е предизвикано поради голема доза хлорокин во комбинација со антибиотик, пишува „Њујорк […]

Живот

СОДА БИКАРБОНА Е ЛЕК НА 21 ВЕК!!

СОДА БИКАРБОНА Е ЛЕК НА 21 ВЕК!! Многу луѓе сега страдаат од зголемена киселост (ацидоза) поради присуство на отрови во храна, воздух и вода, вклучително и пестициди. Ментални нарушувања, вклучувајќи […]

Вести

Германија со лекот „Авиган“ ќе се бори со коронавирусот, најавено купување на големи количини

Во борбата против коронавирусот Германија во големи количества набавува еден лек што има намера да го употреби против Ковид-19, пишува „Франфуртер Алгемајне цајтунг“. Според весникот, станува збор за антивиралните таблети […]

Вести

Најдоа ли лек за КОРОНА ВИРУСОТ во Русија?

Најдоа ли лек за КОРОНА ВИРУСОТ во Русија? Федералната медицинско-биолошка агенција (ФМБА) претстави препарат за лекување на новиот коронавирус, соопшти информативната служба на агенцијата. „Потпирајќи се на кинеското и на […]

Вести

Антибиотикот „сумамед“ не смее веќе на приватно, се издава само со рецепт

Од вчера – завчера нагло се зголеми интересот кај граѓаните за купување на овој антибиотик, па добро е што стигна ново упатство за издавање. Во оваа паника некои ќе почнат […]

Вести

СЗО тестира 5 лекови за коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) тестира пет лекови за коронавирусот, изјави портпаролот Тарик Јашаревиќ во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ). -Уште во февруари собравме повеќе од 400 водечки светски научници […]

Вести

Лекот „Фавипиравир“ се покажал ефикасен против коронавирусот!?

Кина, која се бори со коронавирусoот во последните три месеци, ги заврши клиничките истражувања на „Фавипиравир“ – антивирусен лек кој покажаl добра клиничка ефикасност против СОВИД-19, изјави висок кинески функционер […]

Живот

Уште еден голем плус за чоколадото: лек против кашлица

Професор Алин Морис, шеф на катедрата за кардиоваскуларни болести и болести на системот за дишење при Универзитетот Хул и оснивач на Меѓународното друштво за проучување на кашлицата, тврди дека чоколадото […]