Ознака: либија

Вести

Џулијан Асанж: Клинтон беше иницијатор за државниот преврат во Либија поради своите политички амбиции

Основачот на разобличувачката организација WikiLeaks, Австралиецот Џулијан Асанж, смета дека поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон била иницијатор за државниот преврат во Либија во 2011 година поради своите политички амбиции.Основачот […]

Вести

Либија бара техничка помош за надзор на границите

Либиската влада во вторникот, на меѓународната конференција во Париз, од меѓународната заедница побра „техничка поддршка“ во областа на безбедноста, особено за обезбедувањето на нејзината шест километри долга граница.„Потребна ни е […]

Вести

Либија сака сама да им суди на функционерите од режимот на Гадафи

Либија во вторникот упатила жалба на наредбата на Меѓународниот суд во Хаг (ICC) во Хаг да го предаде Абдулах ал-Сенуси, поранешниот шеф на разузнавачките служби во периодот на власта на […]