Ознака: лига

Меѓународен фудбал

Коронавирусот закана и за Лигата на нации и за ЕП

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) се иззема како надлежна за претстојните мечеви во Лигата на нации овој месец. На состанокот на Извршниот одбор во Амстердам се донесоа неколку одлуки, меѓу кои […]

Меѓународен фудбал

Познати се сите четврт финалисти во Лига Европа

Комплетирана е листата на четврт финалисти во фудбалската Лига Европа.Меѓу најдобрите осум екипи во ова натпреварување се пласираа: Челзи, Њукасл, Бенфика, Лацио, Базел, Тотенхем, Рубин и Фенербахче.Резултати:Челзи-Стеауа 3:1 (прв натпревар […]

Кошарка

Белград домаќин на Ф4 турнирот во АБА лигата

Претседателот на Кошаркарскиот сојуз на Србија (КСС) и градоначалник на Белград, Драган Ѓилас, потврдил дека завршиниот турнир во АБА лигата ќе се игра во српската престолнина.Ѓилас, по состанокот со првиот […]

Кошарка

АБА лига: Жижиќ и Поповиќ најкорисни во 24.коло

Андрија Жижиќ од Цибона и Алекса Поповиќ од Будуќност се најкорисните кошаркари во 24.коло, во АБА лигата.Овие двајца во победите на своите тимови над Олимпија, односно Сплит, имаа учинок од […]

Меѓународен фудбал

Лига Европа: Стеауа на Ѓеорѓевски домаќин на Челзи

Првите осмина финални натпревари во Лига Европа ќе се одиграат во четврток, дербито на оваа фаза ќе го одиграат Тотенхем и Интер.Репрезент на македонскиот фудбал, во второто според квалитет фудбалско […]

Вести

Арапската лига им дозволи на членките да ги вооружуваат сириските бунтовници

Министрите на земјите членки на Арапската лига одлучија да им дозволат на земјите членки да ги вооружуваат сириските сунитски бунтовници против алавитот претседател Башар ал-Асад и ја повикаа вооружената сириска […]

Меѓународен фудбал

ЛЕ: Невозможна мисија за екипите на Пандев и Ѓеорѓевски

Четврток е резервиран за одигрување на реванш натпреварите во 1/16 финалето во фудбалската Лига Европа.Репрезентите на македонскиот фудбал во ова натпреварување Горан Пандев (Наполи) и Даниел Ѓеорѓиевски (Стеауа), со своите […]

Меѓународен фудбал

Започнува нокаут фазата во ЛШ

Со натпреварите помеѓу Селтик и Јувентус, односно Валенсија и Пари Сен Жермен ќе стартува осмина финалната фаза во Лигата на шампиони. Лидерот во шкотскиот шампионат, Селтик, со пласманот меѓу најдобрите […]