Ознака: ликер

Здравје

Ликер од мушмули: Го прочистува црниот дроб, ги регулира холестеролот и варењето на храната

Во време кога природата полека се подготвува за зимски сон, на едно овошје сега му почнува сезоната. Тоа е мушмулата. Токму сега е вистинското време за берба на ова запоставено […]

Кулинарство

Еликсир на здравјето – како дa подготвите вкусен ликер од аронија?

Аронија потекнува од Северна Америка и од сибирските земји. Богата е со состојки кои ни помагаат во борбата против инфекции, го спречува стареењето на клетките, и е одличен извор на […]

Кулинарство

Труфас

650 г искршени бисквити 350 г толчени ореви 400 г шеќер 200 мл млеко 200 г чоколадо 150 г маргарин 2 јајца 100 мл ликер по вкус 250 г чоколадни […]