Ознака: ЛОИ РИо 2016

Останати спортови

НАЈХРАБРИОТ ОЛИМПИЕЦ ГО ЗАПРЕПАСТИ СВЕТОТ: Ќе ме убијат ако се вратам дома!

„Ако се вратам во татковината, сигурно ќе ме убијат. Ако не, веројатно ќе завршам во затвор. Како и да е, морам да одлучам и веројатно ќе морам да се преселам […]

Останати спортови

Јусеин Болт истрча последен пат на ОИ и влезе во историјата

Најбрзиот човек на планетата, Јамајканецот Јусеин Болт ја истрча и последната негова трка на ОИ и успеа да стигне до третото злато во Рио.Јусеин Болт влезе во историјата на атлетиката […]

Останати спортови

СРАМ ЗА БРАЗИЛ: Публиката му свиркаше на олимпиецот додека не се расплака

Рено Лавиени е актуелен светски рекордер во скок со стап, освојувач на златниот медал од Олимписките игри во Лондон и сребрена во Рио – голем шампион кој во спортската арена […]

Останати спортови

Организаторите на ЛОИ во Рио го наградија хуманиот потег на атлетичарките!

Навистина несекојдневна ситуација се случи на квалификациите од женските трки на 5.000 метри на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.Американската атлетичарка Аби Д’Агостино во еден момент падна на патеката, а […]

Останати спортови

ФОТО: Овој потег на Олимписките игри го одбележа денот!

Една од жените коишто се тркаа на 5.000 метри, застана за да помогне на друга натпреварувачка на Олимписките игри во Рио.Ники Хамблин од Нов Зеланд падна за време на трката […]

Останати спортови

Ги освои луѓето: Спринтерка од Саудиска Арабија настапи на Олимписките игри

Кариман Абуљадаџел е првата атлетичарка од Саудиска Арабија, која се појави на патеката од 100 метри на едни Олимписки Игри. Таа заврши како седмопласирана во својата група, но успеа да […]

Останати спортови

Мајкл Фелпс сруши древен рекорд

Американскиот пливач Мајкл Фелпс, на ЛОИ 2016 во Рио де Жанеиро сруши древен рекорд, поставен од Леонид од Родос.Според преданијата, грчкиот атлетичар учествувал на четири олимпијади во периодот 164 – […]

Останати спортови

Го освои светот: Симпатична реакција на Кинезинка кога разбрала дека добила медал!

Кинеската пливачка Фу Јуанхуи (20) стана интеренет сензација откако освои бронзен медал на ЛОИ во Рио. Таа беше трета на 100 метри грбно, но работата е во тоа што таа […]